Prejsť na navigáciu

A.R.K. túto zimu overí navrhované zlepšenia zimnej údržby

28. 10. 2015

Zimná pohotovosť 2015/16 oficiálne začína 1. decembra 2015, kedy obvykle vchádza do platnosti Operačný plán zimnej údržby. Ak by začalo snežiť skôr, konzorcium A.R.K. technické služby je pripravené po výzve z magistrátu vyraziť do ulíc. Aj tento rok disponuje rovnakým počtom techniky - 43 sypačov, 11 multikár, 1 snehová fréza a 89 ručných pracovníkov v teréne.

Spolu s Magistrátom hlavného mesta Bratislavy sme pripravili návrh zlepšenia zimnej údržby, vychádzajúce priamo zo skúseností v uliciach. Po tom, čo sme na marcovom workshope mestským poslancom podrobne vysvetlili špecifiká zimnej údržby a zimnej pohotovosti, a po pracovnej návšteve primátora Nesrovnala v našej spoločnosti, vzišlo viacero riešení ako zefektívniť zimnú údržbu a predísť kolabovaniu dopravy počas sneženia. Väčšinu z nich mesto overí v praxi už túto sezónu.

Rozmiestnenie sypačov pred ohláseným snežením na jednotlivé kritické rajóny umožní rýchlejšie zásahy techniky priamo v mestských lokalitách. Účinným prostriedkom, ktorý sa osvedčil v susednom Rakúsku, je preventívny posyp krízových miest, vďaka ktorému sa roztopia prvé milimetre napadnutého snehu. Spolu s pracovníkmi magistrátu sme prepracovali aj mapové listy, aby boli prispôsobené najaktuálnejším podmienkam mesta. Na sypačoch sú umiestnené GPS monitorovacie zariadenia, vďaka ktorým bude možné vidieť, kde sa práve nachádzajú.

Výkon zimnej údržby v Bratislave je v porovnaní s inými mestami o niečo zložitejší. Bratislava je jediné mesto na Slovensku, ktoré musí čistiť aj cesty I. triedy, a zároveň mesto s najvyššou intenzitou dopravy na Slovensku. Hlavné mesto má najmenej techniky na metre štvorcové a oproti iným mestám na Slovensku aj v zahraničí aj najkratšiu zimnú pohotovosť. Za posledných 10 rokov sa kapacita zimnej údržby nezvýšila, pričom intenzita dopravy vzrástla.

Konzorcium A.R.K. poskytuje mestu svoje služby na základe víťazstva v elektronickej aukcii v medzinárodnom tendri s cenami, ktoré sú jednotkovo nižšie ako ceny, ktoré mesto platilo do roku 2010. Na základe toho mesto posledné 4 roky ušetrilo ročne viac ako dva milióny eur v porovnaní so situáciou spred roka 2010.


späť na Tlačové správy