Prejsť na navigáciu

Zimná údržba v Bratislave sa oficiálne skončila

23. 3. 2017

Tohtoročná zima už dala zrejme za svojim pôsobením definitívnu bodku. Oteplenie, ktoré v uplynulých dňoch avizovalo príchod jari, uzavrelo aj zimnú údržbu v hlavnom meste. Tá bola oficiálne ukončená 15. marca 2017.

Zimná pohotovosť začala 15. decembra 2016. Pred týmto dátumom však spoločnosť A.R.K. technické služby zasahovala na základe pokynu magistrátu už aj v novembri, kedy došlo k prvým výraznejším snehovým zrážkam. Najkritickejším dňom z pohľadu úhrnu zrážok bol 14. január, kedy boli realizované dva celomestské posypy s pluhovaním a v teréne boli aj všetci ruční pracovníci, ktorí zabezpečovali dočisťovanie strojovo neprístupných úsekov, zastávok MHD, priechodov, chodníkov a priestranstiev, ktoré patria do správy hlavného mesta.

Celkovo bolo vykonaných 127 lokálnych likvidačných alebo preventívnych posypov a 8 celomestských posypov vrátane pluhovania. V porovnaní s minuloročnou sezónou ide o dvojnásobne vyšší počet zásahov. Sila zimy sa ukázala nielen v počte zásahov, ale aj v objeme minutého posypového materiálu. Na údržbu verejného priestranstva bolo použitých takmer 3 500 ton posypovej soli a posypového materiálu Solmag, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu.

Počas zimnej sezóny 2016/2017 bolo v pohotovosti nasadených 43 sypačov, 11 multikár, 1 snehová fréza a 86 ručných pracovníkov. Hlavné mesto Bratislava platí len za objednané výkony zimnej údržby na základe pokynov z mestského dispečingu.

V praxi sa ukázala aj účinnosť navrhnutých opatrení, ktoré vznikli po rokovaniach magistrátu a dodávateľa na jar 2015. Preventívny posyp sa využíval aj počas uplynulej sezóny. V pohotovosti, pred avizovaným snežením, boli na rajónoch pripravené sypače, aby sa skrátil reakčný čas zásahu a aby sa technika vyhla dopravným komplikáciám v ťažkom teréne. Pokračovalo sa aj v online monitoringu pohybu zimnej techniky a v podrobnom prehľade zásahov, ktoré si mohli obyvatelia Bratislavy pozrieť na webovej stránke magistrátu.


späť na Aktuality