Prejsť na navigáciu

Bratislava v zimnej sezóne 2015/16 ušetrila na zimnej údržbe 1,2 milióna Eur

30. 5. 2016

Zimná pohotovosť v Bratislave uplynulú zimnú sezónu trvala od 9. decembra 2015 do konca marca 2016. Vďaka slabej zime s minimom snehu magistrát hlavného mesta ušetril podľa informácií agentúry SITA 1,2 milióna Eur. Ušetrené peniaze mesto použije na údržbu a čistenie verejných priestranstiev počas leta.

Počas zimnej pohotovosti malo konzorcium A.R.K. technické služby k dispozícii 43 sypačov, 11 multikár, jednu snehovú frézu a 92 ručných pracovníkov. A.R.K. vykonávalo všetky práce zimnej pohotovosti iba na základe objednávky a pokynov z mestského dispečingu. Za štyri mesiace zimnej pohotovosti mesto nariadilo 10 celomestských výjazdov s preventívnym alebo likvidačným posypom, 48 lokálnych výjazdov, väčšinou do kopcovitých častí mesta a dvakrát celomestské pluhovanie. Počas dní kedy nesnežilo, pracovníci A.R.K. technické služby vykonávali na základe objednávky z magistrátu práce letného charakteru ako napríklad zametanie komunikácií, orezy krovín a stromov a podobne.

V teréne sa osvedčili aj všetky nové opatrenia, ktoré magistrát hlavného mesta prijal a zaviedol do praxe v spolupráci s A.R.K.

Preventívny posyp komunikácií, hlavne na mostoch a nájazdoch, sa úmerne počasiu využil v obmedzenej miere, avšak veľmi efektívne, keďže prvé centimetre snehu sa hneď roztopili. Za soľ mesto zaplatilo len toľko, koľko posypov si objednalo. A.R.K. technické služby vyfakturovali za celé obdobie mestu 2 619 ton posypového materiálu.

Jedno z najvýraznejších opatrení – sypače, ktoré boli pripravené na rajónoch ešte pred avizovaným snežením, sa ukázalo ako veľmi efektívne. Reakčný čas na výkon sa skrátil, napríklad presun vozidla z areálu A.R.K. na rajón na konci Rače počas sneženia v bežnej dopoludňajšej premávke trvá 45 minút, no pri tomto opatrení iba 10 min. Pohyb vozidla nemohla ovplyvniť hustota premávky, ani kolóna.

Magistrát a technické služby vyšli v ústrety obyvateľom mesta aj možnosťou sledovať pohyb sypačov či odhŕňačov online na webe hlavného mesta, vďaka GPS vo vozidlách.

„Aj napriek slabšej zime sme priamo v teréne overili efektívnosť všetkých prijatých opatrení na zlepšenie zimnej údržby. Výkon zimnej pohotovosti bol bezproblémový aj vďaka lepšej koordinácii dispečingu mesta s technickými službami a vďaka monitoringu sypačov si pohyb vozidiel zimnej údržby pri práci mohli on-line overiť aj obyvatelia mesta,“ zhodnotil zimnú pohotovosť konateľ A.R.K. technické služby Jan Ludvík.

Konzorcium A.R.K. poskytuje mestu svoje služby na základe víťazstva v elektronickej aukcii v medzinárodnom tendri s cenami, ktoré sú jednotkovo nižšie ako ceny, ktoré mesto platilo do roku 2010. Na základe toho mesto posledné 4 roky ušetrilo ročne viac ako dva milióny eur v porovnaní so situáciou spred roka 2010.

Pre zaujímavosť, Národná diaľničná spoločnosť drží štandardne, tak aj tento rok zimnú pohotovosť vždy od 1. 11. 2015 do 31. 3. 2016.

V susednej Viedni zimnú pohotovosť vyhlasuje mestská radnica vždy od 1. novembra do 31. marca, kedy zároveň platí aj povinnosť jazdiť na zimných pneumatikách. Technické služby sú súčasťou mestskej samosprávy a mesto je schopné zasiahnuť na cestách aj po skončení zimnej pohotovosti.

Brno, rozlohou porovnateľné s Bratislavou, má zimnú pohotovosť tiež až do 31. marca.


späť na Aktuality